Sprint Cup Kozienice 2023

Pływalnia Delfin była areną rywalizacji w zawodach Kozienice Sprint Cup 2023. W sobotę 18 marca kozienicki obiekt gościł ponad 150 młodych pływaków, reprezentujących 14 klubów, głównie z mazowsza i lubelszczyzny. Startowali zawodnicy 15-letni i młodsi. Każdy miał prawo rywalizować w maksymalnie trzech konkurencjach. Do wyboru był dystans 50 metrów we wszystkich czterech stylach oraz 100 metrów stylem zmiennym oraz pięć kategorii wiekowych. Łącznie wręczyliśmy aż 50 kompletów medali.

Ponad 1/4 uczestników stanowili reprezentanci dwóch kozienickich klubów. 30 osób pływało w barwach Delfina, a 13-osobową drużynę wystawił Aquator. Młodzi kozieniczanie mieli okazje zaprezentować się przed własną publicznością, na pływalni, w której na co dzień trenują. Bardzo dobrze wypadł Delfin, którego reprezentanci zdobyli ponad 1/5 wszystkich medali. Trzykrotnie na najwyższym stopniu podium stanęła Basia Balcerzak. Wygrała na 50 metrów stylem dowolnym i motylkowym oraz na 100 metrów zmiennym. 13-latka została najlepszą zawodniczką w swojej kategorii wiekowej, a wśród wszystkich startujących uplasowała się na drugim miejscu. Bardzo dobrze popłynęły również jej klubowe koleżanki. W najmłodszej kategorii wiekowej najlepszą zawodniczką była Zuzanna Hołuń – wygrała na 50 metrów stylem grzbietowym i dowolnym oraz 100 metrów stylem zmiennym. Druga w tym roczniku była Julia Sowińska. Najlepszą 11-latką zawodów została Maja Wasiłek. Zawodniczka Delfina była pierwsza na 50 metrów stylami motylkowym, grzbietowym i dowolnym. Trzecie miejsce w tej kategorii wiekowej zajęła Agata Traczyk. Wśród zawodniczek o rok starszych trzecia była Weronika Garbarczyk. Zaś wśród chłopców z rocznika 2011 pierwsze miejsce zajął Wojciech Kwieciński. Złożyły się na to wygrane starty na 50 metrów stylem motylkowym i dowolnym. Drugie miejsce w gronie 13-latków zajął Bartosz Jasek. Zawodnicy Aquatora wywalczyli osiem medali. Dwa razy na najwyższym stopniu podium stanął Michał Piątkiewicz. 15-latek wygrał wyścigi na 50 metrów stylem motylkowym i 100 metrów stylem zmiennym. W klasyfikacji open zajął trzecie miejsce. Tuż za podium uplasował się Tomasz Luśtyk z Deflina, a na 5 i 6 miejscu zostali sklasyfikowani jego klubowi koledzy – Mateusz Smykiewicz i Michał Bieniek. Najlepszą zawodniczką kozienickiej imprezy została Ada Lewandowska z Championa Tomaszów Mazowiecki. Puchar wręczył jej Krzysztof Bomba reprezentujący Enea Wytwarzanie. Najlepszym zawodnikiem okazał się Filip Pocztarski z klubu sportowego Narwal Międzyrzec Podlaski.

Puchar odebrał z rąk Mirosława Pułkowskiego – zastępy burmistrza gminy Kozienice. Organizatorem zawodów byli Gmina Kozienice i Kozienickie Centrum Rekreacji i Sportu. Patronat honorowy objął burmistrz gminy Kozienice Piotr Kozłowski. Partnerem imprezy była Enea.